Yeni Uyum Bilgilendirme Metni

24.09.2020 12:17

                                                                                               

21.02.2020

 

YENİ UYUM KOOPERATİFİ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ

 

21.04.2019 tarihinde yapılan Genel Kurulun da siz değerli üyelerimizin desteği ile Yönetim Kuruluna seçildik. Yönetimi devraldığımız da Kooperatif ile ilgili hepimizin bildiği sorunlar yumağı ile karşılaşacağımızı biliyorduk. İlk olarak Emlak Katılım Bankasının Kooperatifimize ait arsanın kıymet takdiri davasının son aşamasında olduğunu ve arsanın satışa çıkmasının an meselesi olduğunu öğrendik. Başka bir sorun olarak önümüzde duran imar barışı için toplanan paraların Emlak Katılım bankası tarafından haczedilmesi ve imar barışı için o zamanki son ödeme tarihi 30.06.2019’da kadar ödemenin yapılması gerekiyordu. Bu bedelin tekrar üyelerden toplanmasının teklif edilmesinin imkânı yoktu.

Yönetim olarak ödeme süresi yaklaşan İmar barışı ödemesinin üyelerden toplanmasının imkânı bulunmadığından Müteahhitler’den gelen tekliflerin değerlendirilmesinden başka çare görünmüyordu. Bu sırada teklif veren Ada Metal firması Kooperatif ile sözleşme yapmaya istekli olduğu iletmiştir. Ancak imar barışı ödemesi ile ilgili ilk ödemenin son tarihinin 31.07.2019 tarihine uzatılmıştı.  Ada Metal firmasının teklifini genel kurula sunmak için yeterli süre olmadığı teklif veren firmaya iletildi. Ancak ödeme yapılmaz ise Kooperatif için çok büyük menfaat sağlayan imar barışı hakkının kaybolacağı için Ada Metal firması imar barışının ilk taksitini kendi rızası ile Kooperatif menfaati için hiçbir karşılık olmaksızın ödemiştir. Bu ödeme neticesinde Kooperatif kötü gidişine artık son verilmiş ve umutlar yeşermeye başlamıştır.

Üyelerimiz 08.09.2019 tarihinde olağanüstü genel kurula davet edilmiş yapılan olan üstü genel kurulda Ada Metal firmasının teklifi Kooperatif üyelerinin çoğunluğu ile kabul edilmiştir. Ancak bazı üyelerimiz yönetimine güvenmeyerek teklifi değil imzalanacak sözleşmeyi görmek istedikleri belirmiş ve genel kurula şerh koymuşlardır. Şerh koyan komşularımızdan(VECİHE KORKMAZ,ZEHRA HÜLYA ERHAN,SEMİRA GÖKDEMİR,SİBEL ÖZDEMİR,ESRA HEPSON,NURGÜL IŞIK,ALP NORGAZ,KADİR YALÇIN DURMUŞ,SELHAN BİLGEN,ERTAÇ ERTEN,MEHTAP KORKMAZ,SURURİ CAN,ONUR KORKMAZ,ÖNSAL KORKMAZ,DURMUŞ KAYA DURDU,SALİHA KESKİNSOY,ZELİHA NARİN,SELİM YAĞIZ,BÜLENT UZER,İDİL ARKUT MALHAN,KAMİL BARIŞ YILMAZ,SEHER SELVA ŞENTÜRK,ZEYNEP ÖZERSON,REYHAN OLCAY,SEVİM YAZ,MURAT AYDOĞDU,BİLENT YAZ,ŞAFAK DOĞAN,HANDE TURHAN,ŞERMİN TURHAN,SALİHA SAVAŞ,ÇAĞLA GÜNSÜR,BENGÜ ŞARKOĞLU,MEHMET HAYRİ OSMANOĞLU,ORHAN OTAĞ,GÜRŞAT ALTUN) şerh koymuşlardır.Bu Üyelerimiz ise(VECİHE KORKMAZ,ZEHRA HÜLYA ERHAN,SEMİRA GÖKDEMİR,SİBEL ÖZDEMİR,BENGÜ ŞARKOĞLU,BİLENT YAZ,BÜLENT UZER,ÇAĞLA GÜNSÜR,İDİL ARKUT MALHAN,MEHTAP KORKMAZ,NURGÜL IŞIK,ONUR KORKMAZ,SALİHA KESKİNSOY,SEHER SELVA ŞENTÜRK,SELİM YAĞIZ,ZELİHA NARİN,ZEYNEP KOÇ) bu genel kurulu dava ederek iptalini talep etmişlerdir.

20.10.2019 tarihinde ikinci olağanüstü genel kurul toplantısı yapılarak Ada Metal firması ile imzalanacak sözleşme genel kurula sunulmuş ve üyelerimizin yüksek çoğunluğu ile kabul edilmiştir. Bu genel kurula da… Üyelerimiz tarafından şerh konulmuştur. Şerh koyan komşularımızdan(VECİHE KORKMAZ,ZEHRA HÜLYA ERHAN,SİBEL ÖZDEMİR,SALİHA KESKİNSOY,SEMİRA GÖKDEMİR,MEHTAP KORKMAZ,SUAT NARİN,ZELİHA NARİN,İDİL ARKUT MALHAN,SELHAN BİLGEN,GÜRŞAT ALTUN,SALİHA KESKİNSOY) şerh koymuşlardır.Bu Üyelerimiz ise(VECİHE KORKMAZ,ZEHRA HÜLYA ERHAN,SİBEL ÖZDEMİR,SEMİRA GÖKDEMİR,BÜLENT UZER,İDİL ARKUT,MEHTAP KORKMAZ,ZELİHA NARİN,SALİHA KESKİNSOY) bu genel kurulunda iptali için tekrar dava açmışlardır.

20.10.2019 tarihinde yapılan genel kurul da alınan karar doğrultusun da Ada Metal firması ile sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme gereği Ada Metal firması imar barışı ödemelerini yaparak tüm bloklarının yapı kayıt belgesini alınmasını sağlamıştır. Bu süreç sonrası Ada Metal firması Emlak Bankası ile görüşmelere başlayarak borcun kapatılması konusunda son noktaya gelmiştir. Tam bu süreçte 08.09.2019 tarihli genel kurul kararı için mahkeme tarafından tedbir konulmuştur. Ada Metal firması hem emlak katılım bankası hem de siz üyelerimize ödenecek olan 2.794.462,22  ödemeyi yapmaya hazır olduğunu belirmiş ve Kooperatif adına düzenlenmiş bloke bir çek hazırlayarak Kooperatife görüntüsünü göndermiştir. Ancak Ada Metal firması sözleşmenin imzalandığı 20.10.2019 tarihli genel kurulu için açılan dava ile ilgili ilk mahkeme tarihi olan 17.03.2020 tarihine kadar ödemeyi askıya aldığını bildirmiştir. Mahkeme tarafından genel kurul kararı için tedbir konulması durumunda yapılan sözleşme ile ilgili herhangi bir işlemin yapmayacağını hukuki sürecin bitmesini bekleyeceğini Kooperatif bildirmiştir. Açılan bu davalar sebebiyle Ada Metal firması Kooperatife ödeme yapamadığı için siz üyelerimize ödemeyi yapamadığımızı üzülerek bildiririz. Yönetim olarak ne kadar çözüm yaratmaya çalışsak ta devamlı önümüze problem çıkmaktadır. Başladığımız bu yolda tüm problemleri aşarak herkesin tapusuna kavuşturacağımıza canı gönülden inanıyoruz.

Siz değerli üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

Sosyal Medya